Mikrodermoabrazija: Rešenje za ožiljke i nedostatke kože lica

Ćevapčić Blog 2024-07-19

Saznajte sve o mikrodermoabraziji - kako deluje na ožiljke od akni, fleke i proširene pore. Iskustva korisnika, vrste tretmana i saveti za izbor kvalitetnog salona.

Mikrodermoabrazija - Efektivno rešenje za problematičnu kožu lica

Mikrodermoabrazija je jedan od najpopularnijih kozmetičkih tretmana za uklanjanje ožiljaka od akni, fleka i proširenih pora. Ovaj neinvazivni postupak postaje sve traženiji zbog svoje efikasnosti i relativno kratkog perioda oporavka. U ovom članku ćemo detaljno razmotriti sve aspekte ovog tretmana, na osnovu stvarnih iskustava korisnika.

Šta je mikrodermoabrazija?

Mikrodermoabrazija je mehanički piling koji uklanja površinski sloj mrtvih ćelija kože pomoću specijalnog aparata sa dijamantnom glavom ili kristalima. Postupak stimuliše regeneraciju kože, poboljšava cirkulaciju i podstiče proizvodnju kolagena i elastina. Za razliku od klasične dermoabrazije, mikrodermoabrazija je blaži tretman sa kraćim periodom oporavka.

Postoje dve glavne vrste mikrodermoabrazije:

  • Dijamantska mikrodermoabrazija - izvodi se aparatom sa dijamantnim nastavkom
  • Kristalna mikrodermoabrazija - koriste se fini kristali aluminijum-oksida

Za koje probleme kože je pogodna mikrodermoabrazija?

Tretman mikrodermoabrazijom se preporučuje za:

  • Uklanjanje ožiljaka od akni (posebno površinskih)
  • Ujednačavanje tena i uklanjanje fleka
  • Smanjivanje proširenih pora
  • Uklanjanje finih bora i podmlađivanje kože
  • Poboljšanje teksture kože
  • Pripremu kože za druge kozmetičke tretmane

Iskustva sa mikrodermoabrazijom

Na osnovu brojnih iskustava korisnika, mogu se izvući sledeći zaključci:

Za ožiljke od akni: Mikrodermoabrazija daje najbolje rezultate kod mladih, svežih ožiljaka. Korisnici navode da što pre počnu sa tretmanima, to su rezultati bolji. Za duboke ožiljke potrebna je kombinacija sa drugim metodama poput hemijskih pilinga.

"Imam dva ožiljka na licu, nisu nešto duboki ali su primetni. Lekarka mi je rekla da moram da čekam jer proces oziljavanja traje 6 meseci, ali sam čula da što mlađi ožiljak, to veće šanse za bolje rezultate."

Za fleke i pigmentaciju: Tretman značajno poboljšava izgled fleka od sunca i postaknične hiperpigmentacije. Najbolji efekti se vide posle serije od 5-6 tretmana.

"Posle mikrodermoabrazije ten mi je ujednačen, obrazi dobiju prirodnu rozičastu boju. Efekat je wow - svi u okolini mi kažu da sam se oplepšala."

Za proširene pore: Mikrodermoabrazija deluje blago sužavajući pore, ali za vidljivije rezultate preporučuje se kombinacija sa hemijskim pilingom.

Koliko tretmana je potrebno?

Za vidljive rezultate obično je potrebno uraditi seriju od 5-10 tretmana, sa razmakom od 2-4 nedelje između svakog. Održavanje se preporučuje jednom mesečno ili jednom u 2 meseca.

"Meni je već nakon 3-4 tretmana dosta tih udubljenja nestalo. Prva 4 tretmana sam radila na mesec-dva razmaka."

Tok tretmana i očekivana reakcija kože

Standardni tretman mikrodermoabrazije traje oko 30-45 minuta i obuhvata:

  1. Demakijažu i pripremu kože
  2. Primenu mikrodermoabrazije (15-30 minuta)
  3. Nanosenje umirujuće maske
  4. Nanosenje regenerativnih seruma i zaštitne kreme

Posle tretmana koža može biti blago crvena 2-4 sata, a narednih dana može doći do blagog ljuštenja. Većina korisnika može da nastavi sa normalnim aktivnostima istog dana.

"Tretman nije bolan, oseća se samo blago grebanje. Posle sam bila malo crvena par sati, ali sutradan je sve bilo u redu. Koža je postala glatka i blistava."

Neželjene reakcije i kontraindikacije

Mikrodermoabrazija je generalno bezbedan tretman, ali postoje određene kontraindikacije:

  • Aktivne upalne akne
  • Herpes infekcija
  • Preterana osetljivost kože
  • Nedavno izlaganje intenzivnom suncu
  • Trudnoća

Upoređenje sa drugim metodama

Mikrodermoabrazija vs Hemijski piling: Hemijski pilingovi (posebno TCA) su efikasniji za dublje ožiljke, ali zahtevaju duži period oporavka i ne mogu se raditi leti. Mikrodermoabrazija je blaža alternativa sa bržim oporavkom.

Mikrodermoabrazija vs Dermaroler: Dermaroler prodiru dublje u kožu i stimulišu jaču produkciju kolagena, ali postupak je neprijatniji i ima duži period oporavka.

Mikrodermoabrazija vs Laserski tretmani: Laseri su efikasniji ali znatno skuplji i sa dužim periodom oporavka. Mikrodermoabrazija je dobra alternativa za one koji žeste blaži tretman.

Kako izabrati dobar salon?

Pri izboru salona za mikrodermoabraziju obratite pažnju na:

  • Kvalifikacije i iskustvo terapeuta
  • Higijenske standarde
  • Korišćenu opremu (bolja je dijamantska varijanta)
  • Preporuke i iskustva drugih korisnika
  • Individualni pristup i konsultacije pre tretmana

"Najbolje je otići kod dobrog kozmetičara sa iskustvom da ne bi došlo do neželjenih efekata. Ja sam mojoj kozmetičarkom prezadovoljna."

Cene mikrodermoabrazije u Srbiji

Cene tretmana variraju u zavisnosti od salona, regiona i vrste mikrodermoabrazije:

  • Standardni tretman: 2.500 - 4.500 dinara
  • Tretmani na akcijama: 1.000 - 2.000 dinara
  • Serija od 5-10 tretmana: obično ima popust 10-20%

Zaključak

Mikrodermoabrazija predstavlja efikasan način za poboljšanje kvaliteta kože lica, naročito za uklanjanje površinskih ožiljaka, fleka i proširenih pora. Iako ne daje instant rezultate, redovnim tretmanima postižu se vidna poboljšanja. Za najbolje rezultate preporučuje se kombinacija sa drugim tretmanima i pravilnom negom kože.

Kao što jedan korisnik kaže: "Mikrodermoabrazija je odličan tretman za osvežavanje kože - lice mi je posle nje nekako življe i zdravije. Iako ne rešava sve probleme, svakako vredi probati."

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.