Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Ćevapčić Blog 2025-02-07

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - simptomi, dijagnoza, načini lečenja i prevencija. Saveti za osobe koje se suočavaju sa ovim problemom.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Šta su kondilomi i kako nastaju?

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, su neprijatna virusna infekcija koja se prenosi polnim putem. Uzrokuje ih humani papiloma virus (HPV), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona. Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući rak grlića materice.

Najčešći uzročnici kondiloma su HPV tipovi 6 i 11, koji obično ne izazivaju rak, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do malignih promena. Inkubacioni period može trajati od mesec dana do godinu dana nakon infekcije.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice. Kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre.

Ove tvorevine su obično mekane, izdužene, beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. U početku su male, ali mogu narasti i postati vrlo voluminozne. Moguće je i sekundarno inficiranje, maceracija i krvavljenje.

Dijagnoza i važnost drugog mišljenja

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, ali je često neophodno uzeti u obzir više mišljenja lekara. Postoje slučajevi gde su pacijenti dobili različite dijagnoze od različitih stručnjaka - od kondiloma do polipoza koja nastaje zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta i koja prolazi sama od sebe.

Zbog toga je veoma važno potražiti mišljenje više stručnjaka pre nego što se započne bilo kakva terapija, posebno hirurška intervencija koja može biti nepotrebna.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju (tečni azot): Bezbolna metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana do nestanka bradavica.
  • Laser terapiju: Koristi se uglavnom za unutrašnje kondilome u vagini i rektumu.
  • Topikalne preparate: Kao što su rastvor podofilotoksina, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluoracil kreme.
  • Hirurško uklanjanje: Za veće ili upornije promene.

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa, ali ne i sam virus. HPV može ostati u telu i izazvati recidive, pa je neophodno redovno praćenje.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće, kondilomi mogu pokazati ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje mora da se sprovodi u toku celog perioda trudnoće, a laserske vaporizacije mogu da se rade i na grliću materice 15-20 dana pre termina porođaja, bez rizika za majku i plod.

Prevencija: HPV vakcine

U Srbiju je pre nekoliko godina stigla vakcina protiv HPV virusa koji izazivaju rak grlića materice. Postoje dve vakcine - Cervarix i Gardasil, koje deluju na kancerogene tipove HPV virusa.

Vakcine se preporučuju devojkama u dobi od 9 do 26 godina, a daju se u tri doze. Iako su u mnogim zemljama obavezne, u Srbiji se još uvek mogu kupiti samo u slobodnoj prodaji. Kliničke studije pokazuju da vakcine u 100% slučajeva sprečavaju pojavu raka grlića među ženama koje su prvi put bile izložene virusu.

Svakog dana jedna žena u Srbiji umre od raka grlića materice, a godišnje se otkrije 1,400 novih slučajeva, što čini ovu bolest jednom od najčešćih uzroka smrti žena.

Zaključak

Kondilomi su neprijatna infekcija koja može izazvati veliku nelagodu i brigu. Ključno je pravovremeno prepoznavanje simptoma, potraga za više mišljenja stručnjaka i adekvatno lečenje. Iako terapije mogu biti dugotrajne i ponekad frustrirajuće zbog recidiva, redovno praćenje i prevencija vakcinacijom mogu značajno smanjiti rizik od ozbiljnih komplikacija.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.